семінар для кадровиків, юристів, бухгалтерів і керівників підприємств «Облік трудової діяльності з 01.01.2020 РОКУ – в електронному виді. Електронні трудові договори, НОВІ «зменшені» штрафи вже в КЗПП. ЗВІТНІСТЬ по квотам 4% і 5%: заповнення, розрахунок, строки подачі, відповідальність. ЗАКОН ПРО ПРАЦЮ (проект): кардинальні зміни на місці трудового кодексу. ЩО І ЯК ЗМІНИТЬ В ТРУДОВОМУ ПРАВІ У КАДРОВОМУ ОБЛІКУ, оплаті праці? ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ У 2020 РОЦІ: підготуватися та пройти без штрафів». 18лютого 2020р., м.Київ (готель «Козацький», ст.м. «Майдан Незалежності») Лектор-консультант - Тетяна мойсеєнко - шеф-редактор 7семінар.ком, податковий консультант, експерт з трудового права та кадрового обліку, автор багаточисельних статей з оплати праці та трудовому законодавству. Повна програма та реєстрація на семінар на сайті WWW.CKONSULT.COM.UA.. Розділ І. Облік трудової діяльності з 01.01.2020 року – в електронному виді! 1. Постанова КМУ від 27.11.2019 р. № 1084 вже діє «Про запровадження обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи — підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі». Підготовчий процес у роботодавця:
2.Чи несе роботодавець відповідальність за передану до Пенсійного фонду інформацію про трудову діяльність працівників? 3.Як, хто і коли дізнається про зарахування і не зарахування Пенсійним фондом даних щодо набутого стажу? Подальші дії працівника та роботодавця 4.Доля паперових трудових книжок: чи повертати їх працівникам? Коли? Як вести записи про подальший трудовий стаж у паперовому трудових книжках «в перехідний період»? Розділ ІІ. Електронні трудові договори, нові «зменшені» штрафи вже в КЗпП. 5.Що таке «електронний» трудовий договір? 6.Хто і коли може укладати електронні трудові договори з працівниками. Чи обов’язково мати «паперовий» варіант «електронного» трудового договору? Чи зможуть ФОПи перейти на «електронні» трудові договори з працівниками? 7.Повідомлення про прийняття працівника на роботу – очікує на швидке скасування! 8.Як буде здійснюватися повідомлення до Пенсійного фонду про укладені трудові договори? 9.Нові, зменшені, штрафи за порушення трудового законодавства – скільки, коли і за що? Розділ ІІІ. Закон про працю (проект): кардинальні зміни на місці Трудового кодексу. Що і як змінить в трудовому праві у кадровому обліку, оплаті праці? 10.Замість Трудового кодексу – Закон про працю (проект), чому законодавець пішов на такий крок? 11.Загальний опис відмінностей проекту Закону про працю від діючого трудового законодавства:
12. Трудові договори в електронній або письмовій формі – стане обов’язком та пріоритетним над локальними документами роботодавця! Розширення змісту письмового трудового договору. 13.Види трудових договорів: безстроковий, строковий, короткостроковий, сезонний з нефіксованим робочим часом (за викликом), з домашніми працівниками, учнівські договори з неповнолітніми, вік яких змінюється 14.Скасування ведення паперових трудових книжок та перехід на електронний облік трудової діяльності, який вже діє з 01.01.2020 року 15.Нові правила (кардинальні зміни) звільнення працівників:
16. Новації робочого часу:
17.Новації у відпустках та часу відпочинку:
18.Нова система оплати праці:
19.Щодо матеріальної відповідальності: зміни у формі та способах введення, закріплення за працівниками. Матеріальна відповідальність за розголошення комерційної таємниці 20.Трудові досудові спори за новим форматом – медіація. Що це таке та чим це регламентуватиметься? Судові спори у нових правах захисту (умови праці, робоче місце) та нове у поновленні на роботі 21.Держпраці – легальний орган перевірки. Як перевірятимуть та які штрафи застосуватимуть? 22.Перехідний період – скільки і що потрібно буде зробити роботодавцю в перехідний період Розділ IV. Звітність по квотам 4% і 5%: заповнення, розрахунок, строки подачі, відповідальність. 23. Строки подання звітів і кому (куди) 24.Порядок заповнення звітності для квоти 5% і для квоти 4% 25.Розрахунок квотних показників (4% та 5%) 26.Відповідальність за неподання звітів та недотримання квот роботодавцями Розділ V. Перевірки Держпраці у 2020 році: підготуватися та пройти без штрафів 27.До кого завітають і що перевірятимуть 28.Які документи необхідно підготувати для перевірки 29.Які наслідки матиме для роботодавця перша та повторна перевірки 30.Які штрафи може застосувати Держпраці у 2020 році Відповіді на запитання. Реєстрація на семінар на сайті www.ckonsult.com.ua або за тел.: (044) 361-38-88, 361-58-88 А також 5 лютого 2020р. «ФОП-контроль». Все про контроль, перевірках і ризики при роботі з ФОП» 13-14 лютого 2020р. «ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ 2020! Ринок землі – які перспективи. Практика застосування нових правил. ЗМІНИ практики розгляду Верховним судом земельних спорів» 20-21 лютого 2020р. «ДОГОВІРНІ ВІДНОСИНИ в 2020 році. ЗМІНИ: Регулювання, Податки, Судова практика» 25-26 лютого 2020р. «МІНІМІЗАЦІЯ ПОДАТКІВ. ОПТИМІЗАЦІЯ ПОДАТКІВ. НОВІ СХЕМИ»
20 березня 2020р. «ОРЕНДА НЕРУХОМОСТІ:ТОРГОВІ ЦЕНТРИ, ОФІСНІ ЦЕНТРИ, КВАРТИРИ ТА ІН.»
|
История и новости в монетизации блогов. Заработка в сети. А так же СЕО (SEO) оптимизации сайтов.
вторник, 4 февраля 2020 г.
Облік трудової діяльності з 1 січня. ЗМІНИ: звітність, оплата праці, перевірки Держпраці, ШТРАФИ
Подписаться на:
Комментарии к сообщению (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий